Eggs offer flavor and texture to various dishes and desserts. One big egg has 6.5 g of protein, and a dozen costs $1.55.
In addition to the 7 grams of protein found in two tablespoons of natural peanut butter, it costs roughly $1 per 100 grams.
Yogurt can be consumed plain, with oats or fruit, or both. There are around 5.3 grams of protein per 100 grams of yogurt. On average, the same quantity costs $0.50.
They may be roasted and consumed alone or added to salads. You can even produce your own soy milk. As little as $0.94 for 100 grams, soybeans offer 16.6 g of protein.
At a fraction of the cost of meat, legumes are an excellent meat alternative option. Raw lentils, for example, have 26 grams of protein in 100 grams.
With 25 grams of protein per 100 grams, it has a high protein level. 100 grams of pre-made seitan cost roughly $1.57.
They are a good protein source. The average price per 100 grams of butternut squash is $0.38, while its seeds offer 11.87 grams of protein per cup.
The protein content of 100 grams of cooked quinoa is 4.4 grams. If you're a bargain hunter, you may get the same amount for as little as $0.55.
Buckwheat can be added to salads or baked into bread. The protein content per 100 grams is 13.3 grams, and the price per 100 grams is merely $0.71.
Tofu's protein content rises with firmness. One hundred grams of tofu provides roughly 8 grams of protein at a cost of about $0.74 per serving.
It can also be used in salads and stir-fries. Each half-cup of edamame contains 12 grams of protein and costs roughly $0.71 for 100 grams.